Rady pre chov hydiny

kohut v domacom choveV dnešnej dobe je opäť populárne mať pri dome svoj vlastný chov hospodárskych zvierat. Ľudia si vedia zrátať, že chov domáceho zvieraťa sa vyplatí ďaleko viac ako kúpa mäsa, vajec, či iných produktov hospodárskych zvierat. Naviac, kvalita domácich produktov je ďaleko vyššia a hlavne kontrolovateľnejšia ako tých komerčných. Dnes vám teda prinášame niekoľko dobrých rád, ako správne chovať hydinu.

Všeobecné rady 

 • Priestor budúceho chovu je potrebné pred naskladnením hydiny vydezinfikovať.
  Môžete použiť práškový chloramín, tekuté savo, vápno alebo iný dezinfekčný prostriedok dostupný v drogérii alebo veterinárnej lekárni. (Lastanox, KMnO4 -podľa návodu na obaloch). Najlepšie je prostriedkom vystriekať celý odchovný priestor, alebo ho pridať do farby, ak budete aj bieliť steny a podlahy. Vyumývať v roztoku treba aj napájačky a kŕmidlá.

 • Do odchovného priestoru pripraviť podstieľku - dostatočne hrubú, aby zvieratá neprechladli od nožičiek. Môžete použiť slamu, seno, piliny, hobliny, v kritickom prípade kartónový papier. Podstieľka musí byť suchá, aby nezačala plesnieť!!! Podstieľka by mala dosahovať hrúbku min 15 cm.

 • Mládkam vo veku 12-týždňov nie je nutné dohrievať chovný priestor ak majú dostatočne hrubú podstielku a teplota v odchovni neklesne pod 8 st. Celzia. Telesnú teplotu si vedia regulovať sami. Ak máte predsa obavu, je vhodné použiť jednoduchú infražiarovku, ktorú bežne zakúpite v elektre. (1 ks postačí pre 25-30 zvierat. Zakrútite ju do bežnej objímky hoci aj na bežnej nočnej lampe a infražiarovka bude vyžarovať teplo). Mladé 6 týždňové nosničky by mali mať zaistenú teplotu min. 15 st. Celzia.
  Dospelá hydina znesie minimálnu teplotu 8 st. Celzia, ale optimálne by teplota mala byť v rozmedzí cca. 12-23 st.

 • Pred naskladnením pripravte hydine napájanie a kŕmenie. Ideálna je mierne teplá voda, do ktorej pridáme antistresový vit. C, zakúpený vo veterinárnej lekárni, aby sa po prevoze rýchlejšie adaptovali na nové prostredie. (Môžete pridať aj glukopur - glukózový cukor - okamžitý zdroj energie po napití prvej vody po prevoze - zakúpite v lekárni).

 • Aby hydina mala dostatočný priestor a nezačala sa ozobávať, treba dbať na to, aby na 1 m2 odchovne pripadalo maximálne množstvo zvierat podľa normy ustajnenia na 1 m2. Pri domácch podmienkach zvyčajne dimenzujeme priestor na dospelé kusy zvierat. U nosníc a brojlerov je najvyššia hustota 5 ks/m2, u moriek, kačiek a husí 3 ks. Samozrejme tu platí, že ak si môžeme dovoliť poskytnúť hydine viac priestoru, o to lepšie.

 • Mladú hydinu vypúšťame do výbehov, až keď vonkajšia teplota dosahuje 16-18 stupňov Celzia. Ináč v odchovni pravidelne vetráme.

 • Aby nosničky nastúpili do znášky včas, je vhodné na obdobie adaptácie na nové podmienky zaistiť originál krmivo pre nosničky v znáške. Toto je možné nahradiť rôznymi premixami, alebo komplexmi vitamínov, ktoré primiešavame k bežnému krmivu. Ostatnej hydine originálne kŕmne zmesi zabezpečia rýchlu adaptáciu na nové prostredie a očakávané prírastky na váhe.

Kŕmenie

Ak nepoužívate originálne kŕmne zmesi, tu je niekoľko tipov a rád skúsených chovateľov. Ak máme k dispozícii domáce jadrové krmivá, odporúčajú sa nasledovné pomery jednotlivých zložiek šrotov, ku ktorým pridávame samozrejme minerálové prípravky:

Nosnice:
Ovsený : pšeničný : kukuričný : strukovinový .....1:3:1:2
Pri večernom kŕmení pridávame od 9-10 týždňov 20-30 g pšenice v zrne / 1 ks
Do tejto zmesi sa primiešava minerálny premix pre nosnice.
Nosniciam nepodávame v kŕmnej zmesi jačmeň - pôsobí na znášku DEPRESÍVNE - znižuje znášku.
Najvhodnejším doplnkom kŕmenia sú tzv. vlhké "miešaniny", ktoré podávame ráno.
T.z. do zmesi šrotov primiešavame rôzne prílohy - podľa ročného obdobia alebo domáce jedálenské zvyšky.
Sú to postrúhané okopaniny - zemiaky, repa, tekvica, kaleráby, prerastené uhorky, a iné, posekané zelené krmivo - lucerna, žihľava , púpava, rebríček, šalát a iné. V zime sušené zelené krmivo -mleté, šrotované,sekané. Vzniknutú miešaninu môžeme aj obárať horúcou vodou, ale len tak, aby sme dosiahli DROBIVÚ konzistenciu, pretože mazľavá by sa lepila hydine na zobáky!

Brojlery:
Do 3 týždňov:
Kukurica : pšenica : jačmeň : hrach alebo sója v pomere......40%:30%:20%:10%
Po 3 týždňoch ....... 30%:40%:20%:10%
Do vlhkých miešanín môžeme pridávať tvaroch, kyslé mlieko.
Do tejto zmesi sa primiešava minerálny premix pre brojlery.

Morky:
Kukurica : pšenica : ovsený a strukovinový šrot : extrahovaný sójový šrot............. 35% : 30% : 15% : 20%
Podiel zelených krmív po 9 týždni veku môže činiť až 50 %. Ideálne je ak zvieratá získavajú zelené krmivá prirodzeným pastovným spôsobom vo výbehu.
Vhodné je dokrmovanie tvarohom , sadnutým kyslým mliekom. Sladké mlieko môžeme podávať ja vo forme tekutiny na pitie - v osobitnej nádobe.

Kačky a husokačky- barbárie alebo mulardy:
Kukurica : jačmeň : ovos : kŕmny hrach alebo sója .......... 2:1:1:1
Pre ich intenzívny rast predkladáme krmivo až 6-krát denne!

Husi:
Pšeničný : jačmenný : ovsený : sójový .................... 3 : 2 : 1 : 1
Po 8-9 týždni môžeme nahradiť zmes šrotov pre vodnú hydinu zmesou celých zrnín.
Husi dokážu prijať pastvou 1,5 - 2 kg zeleného krmiva denne. Odporúča sa prirodzená pastva.
Pre kačky aj husi postupne od 5 - 6 týždňa veku zvyšujeme podiel zelených krmív až k pomeru 2:1. Podiel zelených krmív môžeme zvýšiť až na 3-násobok hmotnosti dennej dávky kŕmnej zmesi.
Vlhké miešanice predkladáme 4 - krát denne. Zmes celých zrnín predkladáme najmä na večerné kŕmenie.

Pre všetky druhy hydiny treba zaistiť prístup ku kamienkom, riečnemu piesku, štrku alebo predkladajte kremičitý "grit" so zrnitosťou 2 mm, neskôr aj 4 -6 mm.

Na dezinfekciu vody môžeme použiť manganistan draselný v koncentrácii mierne ružového roztoku. (Zakúpite v lekárni).

Popolisko: prirodzený inštinkt hrabavej hydiny "popoliť" sa vieme zabezpečiť prístupom do popoliska.
Pripravíme si priestor 1m x 1,2m (na 10 ks hydiny).
Priestor vyhĺbime do hĺbky 25 cm, a ohradíme latkami do výšky 15 cm nad úrovňou terénu. Vyplníme jemným pieskom do ktorého primiešame drevný popol. Je vhodné priestor chrániť strieškou, aby bol použiteľný aj v čase dažďa.
Hydina sa popolením zbavuje vonkajších parazitov, ale popolenie využíva aj keď parazity nemá.

Špecifiká

ŠPECIFIKÁ ODCHOVU MORIEK
8-9 týždeň - najháklivejšie - rastú im "nosy".
Preventívne môžeme podávať metrozol alebo entizol 5 dní
Plastín- ružový prášok - doplňovanie bielkovín
Manganistan draselný - dezinfekcia vody a zdravý vývin
Modrá skalica - prísun vápnika
AD vitamín - rast a pevnosť kostí
E+Selén - odolnosť voči chorobám
Ihneď ako zbadáte riedky trus treba zavolať vaterinára. Acylpyrín ani popaprikovaná slanina nepomáha!

Pozor na infarkt alebo prehltnutie včely
Vykrivovanie behákov - nedostatok vápnika alebo príliš intenzívny rast a "nohy ich nevládzu nosiť".

ŠPECIFIKÁ ODCHOVU KAČÍC
Do vody len po 3 prežitom týždni!

ŠPECIFIKÁ ODCHOVU HUSÍ

Od 4. týždňa - pastva. Do vody len po 4 prežitom týždni!

Ak sa vám podarí vychovať pekná hydina, nezabudnite nám poslať jej obrázok! Veľa šťastia!

Zdroj: voľne podľa Matejov dvor s.r.o. a archívu autora

Foto: Peter Hulla

Brojlery

Chcel by som sa opýtať či je možné u mladých brojlerov rozoznať kohúta od sliepky. Ďakujem

mladý kohút

Dobrý deň- prosím o radu-kúpila som mladého kohúta Sassex cca 8-mesačného a u nás je už dva mesiace-takže má už cca 10 mesiacov a nekikiríka-ani nemá záujem o sliepky.Je tzv."vadný"? Chcela by som ho na chov-mám sliepky sassex-hybrid.

Nosnice a brojlery pokope - začiatočník.

Dobrý deň. Znova sa Vás chcem opýtať, že či môžem chovať brojlery spolu s nosnicami..mam na mysli jeden výbeh jeden kurín alebo mam postaviť ďasi kurín a ohradu. Momentálne plánujem výstavbu kurína a potrebujem poradiť, že či vystavať jeden veľký aj pre nosnice, aj pre brojlery, alebo dva menšie a oddeliť ich nejako od seba. Dakujem za odpovede P:S: Na internete som to nikde nevedel nájsť.

kanibalske sliepky

kupte im okuliare pre sliepky mne to pomohlo

Potrebujem radu

Kupila som jednu sliepku - Brahmanku- kohuta. . Ma 8 mes. . Asi 2 - 3 Mesiace iba malo zerie. Zrazu som zistila, ze je velmi vychudnuta / kost a koza/ perie ma zlepeneako oko- keby voskom. Pred dvoma tyzdnami som jej dala prasok proti voskam .Co moze byr pricina? Dakujem chovam dlho sliepky, ale toto som este nevidela. Monika

Dobry den prosim o radu aku

Dobry den prosim o radu aku vakcinu pouzivate na kokcidiozu a kde ju kupim

Vakcína proti kokcidioze -

Vakcína proti kokcidioze - Livacox T, alebo Q, dá sa zohnať len cez veterinárneho lekára, ale najmenšie množstvo je pre 1000 kurčiat. Je dosť drahé, stojí okolo 20 € T, a Q okolo 40 €.

prášok do nápoja

Sutricol- prášok, kúpila som v lekárni

sliepky

Prosím Vás, začali sme dávať sliepkam varenú pšenicu so zmeskou pre nosnice, a odvtedy začínajú niektoré sliepky vydávať také zvuky - neviem to pomenovať. Može to byt od tej pšenice ? Doteraz boli kŕmené zmeskou. Ďakujem za odpoveď, s pozdravom Vlado

Otázka s prozbov

Dobrý chcel bu som sa spýtať dáva m sliepockam prášok na odcervenie a rád by som vedel aká je ochrana lehota na vajíčka či je ich možné konzumovať dalujem

Rozne druhy sliepok

Chcel by som sa opytat ze ci mozem chovat brojlery spolu s nosnicami..mam na mysli jeden vybeh jeden kurin alebo mam postavit dalsi kurin a ohradu. Dakujem za odpovede

sliepky mi stále driemu a sú veľmi slabé

sliepky mi stále driemu a sú veľmi slabé, už dve mi uhynuli.

Dobrý deň, myslím,že máte na

Dobrý deň, myslím,že máte na sliepkach klieštikovca hydinového.Prezrite chovné priestory aj hydinu a postiekajte chov.priestory.

....polistirén asliepky

....je prípustné dávat nosniciam polistirén sem tam nie pravidelne....

m

A na co to nemate zradlo pre ne?

sliepky sa mi zacali okolo zadku odobavat co s tým

Dobrý den už dlhsie sa venujem chovu hydiny ale este sa mi nestalo že bi sa odobavali a zrali perie aj som ich postriekal proti všiam aj kurin som vydezifikoval ale nic nepomohlo Vie mi niekto poradit

Ozobávanie sliepok

Stalo sa mi presne to isté. Mladé sliepky sa mi začali medzi sebou ozobávať. Všimla som si, že niektoré z nich sú agresívnejšie a tie bojazlivejšie sú ozobané. Čo s tým?

Krmenie sliepok paradajkami

Dobrý deň. Chcel by som poprosiť o radu,či je dobré krmiť nosnice paradajkami,máme totiż nad úrodu a svokra ich nimi krmi,nemôžei m to pškodiť (napr.hnačky) Ďakujem.

krívanie

dobrý deň kúpila som nosnice 12 týž. a jedna začala z ničoho nič krívať dá sa to ešte odstrániť, alebo ju dám na polievku. Ď

potuchnutá pšenica

Dobrý večer.Obraciam sa na Vás s prosbou o odpoved. Svagor kúpil krmivo pre sliepky -pšenicu- a po 2 týždnoch mu uplne prestali znášať sliepky vajcia. Prišiel na to ,že krmivo je potuchnuté. Pri reklamácii mu predavač povedal,že predsa on každé vrece nepozerá. Chcel by vedieť či môže byť príčinou také krmivo na to,aby sliepky prestali znášať vajcia. Tiež by sa chcel spýtať čo môže byť príčina,že škrupina na vajci je veľmi tenká,aj ked sliepkám pridáva vápnik do potravy.okrem pšenice chová ich aj rôznymi zeleninami /listy z karelábou,trávy,šupky zo zemiakov,suchým chlebom,apod. Dakujem za odpoved. Elena L.

potuchnutá pšenica

Potuchnutá pšenica- asi bola potravinárska a tá obsahuje veľa lepku, ktorá lepí hydine črevá. Používajte radšej triticale, raž, ovos a kukuricu podľa možností čo najmenej pšenice. Ak sa Vám zdá pšenica potuchnutá umyte ju v roztoku manganistanu draselného- ružový roztok cca 30 min. Tenká škrupina- vápnik vo forme vápenca je úplne neúčinny! Telo hydiny ho nevie prijať. Používajte len organické zdroje vápnika. potlčené vaječne škrupiny, zomleté kosti na prášok napr. z varenej sliepky apod.,

husokačky

moje kacky ešte vobec nezarastaju perím a susede už prekladaju krídla prosim odpoved

kanibalske sliepky

Prosim vas o radu čo mam urobit aby sa mi sliepky nedobali navzajom.Prvy rok som kupila sliepky ktore sa požieraju navzajom a neviem čo mam z tim urobit !!dakujem za pomoc som z toho zufala !

Stačí im dať jemný piesok do

Stačí im dať jemný piesok do nádoby. To mne poradila moja babka a zabralo to sliepky sa už nedobu navzájom.

kanibalske sliepky

moja je to tažke nam poradili davat do vody 5 dni magi polievkove korenie ale nefungovalo to tak som im oštikala zobaky tak to už nieje take zle.možem sa opitat z kade ste ich kupila mi ich mame z matejovho dvora.ale už tak nekupim a to chovam už dlho hydinu ale ztaky niečim sme sa stretli po prvy krat.

kanybalske sliepky

kupte im okuliare pre sliepky mne to pomohlo

Ja som pozrela nové mladé

Ja som pozrela nové mladé sliepky octom ako mi poradila moja 80 ročná teta a zatiaľ nedobu ich ako po minulé roky

sliepky dobre nesú, ale sú vyprchané, vôbec nezarastajú perím

Kúpili sme krásne čierne sliepky, hneď začali aj niesť a doteraz nesú každý deň, dokonca celú zimu. No na pohľad vyzerajú nepekne. Sú vyprchané, vôbec nezarastajú perím. Čo im chýba? Zrejme nejaký vitamín, ale nevieme aký.

m

Zihlavu treba

male kačičky

dobrý den prosim vas mam male kačičky ktore somkupila pred par dnami a kupila som k nim aj tie granulky na vykrm a chcem sa spytať čo im môžem pridavať ku granulkam?môžem už aj zemiaky varene a šrot jačmeno pšeničný?a aj žihlavu nasekanu môžem?dakujem

Nova slipka

Dobry den mame doma 2 sliepky a jedného kohúta no a dnes sme kúpili novú mldu sliepočku 5 mesačnú no všetci ju bijú. Ako ich najlepšie adaptovať ?

Dobrý deň Mám otázku ,

Dobrý deň Mám otázku , chováme prvý krát sliepky , iba 5 kusov na skúšku na veľkom pozemku , sú zdravé a vyzerajú byt spokojne , našli sme prvý krát v kurniky 10 pekných vajec. Ale od kedy sme ich vzali a upravili miesta kde znášali nieje tam ani jedno už asi 2 týždne , čo mame robiť aby snasali do kurnika znova

Zanasanie vajec

Sliepka si vzdy najde nejake "vhodne" miesto na znasku. Vacsinou tam, kde ma najvacsi klud. Preto sa robia do kurina "znaskove hniezda" - idealne do najtmavsieho kuta, kde bude mat maximalne intimco. Sliepka je relativne "blby" tvor a da sa lahko oklamat. Ak vidi, ze nejaka sliepka si vybrala "prave toto miesto" ako idealne, tak ho pouzije. Urobit sa to da jednoducho tak, ze jej na miesto, kde chceme mat vajicka podhodime napodobeninu vajca. Pingpongova lopticka je sice smiesna imitacia, ale verim, ze moze fungovat. Ja osobne pouzivam polystyrenove vajicka ake sa pouzivaju na dekorovanie na velku noc a par podkladok mam trochu sofistikovanejsich. Na vajicku som spravil jednu dierku ako keby som ho chcel vyfuknut, ale len z jednej strany a malicko vacsiu. Vajicko som vyfukol tak, ze som don napchal slamku a tak som vytvoril tlak, ktory vyfukol vajce von. No a cez tuto dierku som dnu nalial sadrovu kasu. Po vytvrdnuti som vajce osupal, dosusil, nalakoval a vajce je jak original :) No a co je najlepsie, tak inde som odvtedy vajce ani nemal. Uplne idealne ale je umiestnit znaskove hniezda tak, aby som vobec nemusel davat podkladky ... aj to sa da a poznam aj takychto chovatelov a nemaju problem so zanasanim.

Znašanie na jedno mesto

ak nenosi slieka na jedno miesto tak dajde na miesto ktore chcete aby nosila pinpongovu loptptičku mam to odskušane

na miesto kde by ste chceli

na miesto kde by ste chceli aby vajička znašali dajte pinpongovú loptičku

zla znaska

Kupila som si 5 vynesenych rocnych nosnic. Krasne sa hned niesli asi mesiac a pol a potom nic. Rano im davam uvarene zemiaky, zihlavu, rozmoceny chlieb a zmesku a poobede len bud psenicu alebo zmesku - srot. mozu byt prekrmene, Co s tym? Oni stale cosi chcu.

uz nikdy nekupujte vynesene

uz nikdy nekupujte vynesene nosnice najlepsie si vychovat od mala.Ked su raz vynesene uz nosit nebudu a oni boli naucene len na zmesku nedate zmesku nie je vajce.

sliepky sa nenesu

Kupila som 5 vynesenych rocnych nosnic a 5 mladych nosnich. Tie vynesene sa mi po tyzdni zacali krasne niest aj po 4 vajicka no asi po mesiaci a pol prestali. Mladky sa nesu tak 3 vajicka denne. rano im davam chlieb, uvarene zemiaky, zmesku a zihlavu a poobede bud psenicu alebo zmesku - srot. ale maju dost veľke hrvole. Mohla som ich prekrmit? Co teraz robiť? Keď oni si stále cosi pytaju.

znaska vajec a zemiaky

ja nie som odbornik, len mam taku skusenost, ze ked sme davali sliepkam zemiaky, tak neniesli vajicka, takze davame len psenicny srot a obcas razne otruby... a vela zeleneho a kuchynsky odpad...

slaba znaska

pozor na varene zemiaky -lepi to. najsamprv im dajte srot,zmesku,potom varene zemiaky c.t 0949726900 zavolaj

Chore husa

Prosim poradte!mam 6tyzdnove husata a dnes rano jedno z najvacsich zacalo byt apaticke nezralo,vodu len velmi malo,driemalo a vacsinou bolo bokom od ostatnych malo strasne studene nohy ,ked som ho zabalila do handry troska ozilo a zacalo aj pit,no zrat nechce ma riedku stolicu svetlo zelenu a vecer mu zacalo tiect z nosa,Neviem co je snim a ako ho liecit....

Odpoved

mal som rovnaký problém. Tiež mali výtok z nosa- Pravdepodone ti húsatko prechladlo. Skúšal som všetko no nepomohlo nič. z 10 húsat mi ostalo 1.

Vajce

Prečo jedna sliepka znáša vajíčka bez žĺtku??

sliepka

Sliepka este pred tyzdnom znasala vajicka,potom zacala mat problem s chodenim,ako keby nevladala ist posedovala.Teraz uz nechodi absolutne.Dal som ju samu zvlast od ostatnych.Oni ju ani nedobali,lebo to bol dost hierarchicky vysoko postaveny jedinec.Viem ,ze uz tej niet pomoci,asi by to bolo zbytocne a nakladne.CHcel by som vediet asi co to mohlo sposobit a ako tomu predijst ,ak sato da do buducna.Dakujem.4

Ma parazity-odcervit.

Ma parazity-odcervit.

odpoved sliepka

pravdepodobne maju malo vapnika a vytaminov na spracovanie vapnika ... ak nie su volne pustene treba im to dodavat do krmiva... bud vo forme drveneho vapenca zrno 3 mm alebo krmne vapno (caco3) vytamini zaklad je A D3 .. ak nemate nakupene zatial jej postaci rybacia konzerva ... ale moze to byt aj nejaka choroba.. ale najcastejsie je to hore spomynane

sliepky

Potrebujem poradi mne sa zda že moje sliepky su smrkave a maju riedku stolicu,čo s tym ,a aj znaška je na bode nula

potrebujem pomoc

dobry den ,potrebujem pomoc,zda sa mi že naše sliepky su smrkave a maju riedku stolicu ako im pomocť

divna sliepka

kupili sme 12 týždnové mládky a po dvoch týždnoch u nás, jedna sliepka je taká nadutá,hlavu drži medzi lopoatkami, nežerie ako iné. Co urobiť? Bojím sa aby mi nevyhynul celý hrdel.

je to kokticida

je to kokticida

Tip

Vlhkej klímy v pivnici sa zbavíte rozmiestnením nádobiek so suchým, respektíve nehaseným vápnom, ktoré vlhkosť pohltí. Vápno je potrebné podľa potreby vymieňať.

Anketa

Aké máte vzdelanie?:

Kto je online

Momentálne online: 0 používateľov a 2 návštevníci.

Prihlásenie