Rady pre chov hydiny

kohut v domacom choveV dnešnej dobe je opäť populárne mať pri dome svoj vlastný chov hospodárskych zvierat. Ľudia si vedia zrátať, že chov domáceho zvieraťa sa vyplatí ďaleko viac ako kúpa mäsa, vajec, či iných produktov hospodárskych zvierat. Naviac, kvalita domácich produktov je ďaleko vyššia a hlavne kontrolovateľnejšia ako tých komerčných. Dnes vám teda prinášame niekoľko dobrých rád, ako správne chovať hydinu.

Všeobecné rady 

 • Priestor budúceho chovu je potrebné pred naskladnením hydiny vydezinfikovať.
  Môžete použiť práškový chloramín, tekuté savo, vápno alebo iný dezinfekčný prostriedok dostupný v drogérii alebo veterinárnej lekárni. (Lastanox, KMnO4 -podľa návodu na obaloch). Najlepšie je prostriedkom vystriekať celý odchovný priestor, alebo ho pridať do farby, ak budete aj bieliť steny a podlahy. Vyumývať v roztoku treba aj napájačky a kŕmidlá.

 • Do odchovného priestoru pripraviť podstieľku - dostatočne hrubú, aby zvieratá neprechladli od nožičiek. Môžete použiť slamu, seno, piliny, hobliny, v kritickom prípade kartónový papier. Podstieľka musí byť suchá, aby nezačala plesnieť!!! Podstieľka by mala dosahovať hrúbku min 15 cm.

 • Mládkam vo veku 12-týždňov nie je nutné dohrievať chovný priestor ak majú dostatočne hrubú podstielku a teplota v odchovni neklesne pod 8 st. Celzia. Telesnú teplotu si vedia regulovať sami. Ak máte predsa obavu, je vhodné použiť jednoduchú infražiarovku, ktorú bežne zakúpite v elektre. (1 ks postačí pre 25-30 zvierat. Zakrútite ju do bežnej objímky hoci aj na bežnej nočnej lampe a infražiarovka bude vyžarovať teplo). Mladé 6 týždňové nosničky by mali mať zaistenú teplotu min. 15 st. Celzia.
  Dospelá hydina znesie minimálnu teplotu 8 st. Celzia, ale optimálne by teplota mala byť v rozmedzí cca. 12-23 st.

 • Pred naskladnením pripravte hydine napájanie a kŕmenie. Ideálna je mierne teplá voda, do ktorej pridáme antistresový vit. C, zakúpený vo veterinárnej lekárni, aby sa po prevoze rýchlejšie adaptovali na nové prostredie. (Môžete pridať aj glukopur - glukózový cukor - okamžitý zdroj energie po napití prvej vody po prevoze - zakúpite v lekárni).

 • Aby hydina mala dostatočný priestor a nezačala sa ozobávať, treba dbať na to, aby na 1 m2 odchovne pripadalo maximálne množstvo zvierat podľa normy ustajnenia na 1 m2. Pri domácch podmienkach zvyčajne dimenzujeme priestor na dospelé kusy zvierat. U nosníc a brojlerov je najvyššia hustota 5 ks/m2, u moriek, kačiek a husí 3 ks. Samozrejme tu platí, že ak si môžeme dovoliť poskytnúť hydine viac priestoru, o to lepšie.

 • Mladú hydinu vypúšťame do výbehov, až keď vonkajšia teplota dosahuje 16-18 stupňov Celzia. Ináč v odchovni pravidelne vetráme.

 • Aby nosničky nastúpili do znášky včas, je vhodné na obdobie adaptácie na nové podmienky zaistiť originál krmivo pre nosničky v znáške. Toto je možné nahradiť rôznymi premixami, alebo komplexmi vitamínov, ktoré primiešavame k bežnému krmivu. Ostatnej hydine originálne kŕmne zmesi zabezpečia rýchlu adaptáciu na nové prostredie a očakávané prírastky na váhe.

Kŕmenie

Ak nepoužívate originálne kŕmne zmesi, tu je niekoľko tipov a rád skúsených chovateľov. Ak máme k dispozícii domáce jadrové krmivá, odporúčajú sa nasledovné pomery jednotlivých zložiek šrotov, ku ktorým pridávame samozrejme minerálové prípravky:

Nosnice:
Ovsený : pšeničný : kukuričný : strukovinový .....1:3:1:2
Pri večernom kŕmení pridávame od 9-10 týždňov 20-30 g pšenice v zrne / 1 ks
Do tejto zmesi sa primiešava minerálny premix pre nosnice.
Nosniciam nepodávame v kŕmnej zmesi jačmeň - pôsobí na znášku DEPRESÍVNE - znižuje znášku.
Najvhodnejším doplnkom kŕmenia sú tzv. vlhké "miešaniny", ktoré podávame ráno.
T.z. do zmesi šrotov primiešavame rôzne prílohy - podľa ročného obdobia alebo domáce jedálenské zvyšky.
Sú to postrúhané okopaniny - zemiaky, repa, tekvica, kaleráby, prerastené uhorky, a iné, posekané zelené krmivo - lucerna, žihľava , púpava, rebríček, šalát a iné. V zime sušené zelené krmivo -mleté, šrotované,sekané. Vzniknutú miešaninu môžeme aj obárať horúcou vodou, ale len tak, aby sme dosiahli DROBIVÚ konzistenciu, pretože mazľavá by sa lepila hydine na zobáky!

Brojlery:
Do 3 týždňov:
Kukurica : pšenica : jačmeň : hrach alebo sója v pomere......40%:30%:20%:10%
Po 3 týždňoch ....... 30%:40%:20%:10%
Do vlhkých miešanín môžeme pridávať tvaroch, kyslé mlieko.
Do tejto zmesi sa primiešava minerálny premix pre brojlery.

Morky:
Kukurica : pšenica : ovsený a strukovinový šrot : extrahovaný sójový šrot............. 35% : 30% : 15% : 20%
Podiel zelených krmív po 9 týždni veku môže činiť až 50 %. Ideálne je ak zvieratá získavajú zelené krmivá prirodzeným pastovným spôsobom vo výbehu.
Vhodné je dokrmovanie tvarohom , sadnutým kyslým mliekom. Sladké mlieko môžeme podávať ja vo forme tekutiny na pitie - v osobitnej nádobe.

Kačky a husokačky- barbárie alebo mulardy:
Kukurica : jačmeň : ovos : kŕmny hrach alebo sója .......... 2:1:1:1
Pre ich intenzívny rast predkladáme krmivo až 6-krát denne!

Husi:
Pšeničný : jačmenný : ovsený : sójový .................... 3 : 2 : 1 : 1
Po 8-9 týždni môžeme nahradiť zmes šrotov pre vodnú hydinu zmesou celých zrnín.
Husi dokážu prijať pastvou 1,5 - 2 kg zeleného krmiva denne. Odporúča sa prirodzená pastva.
Pre kačky aj husi postupne od 5 - 6 týždňa veku zvyšujeme podiel zelených krmív až k pomeru 2:1. Podiel zelených krmív môžeme zvýšiť až na 3-násobok hmotnosti dennej dávky kŕmnej zmesi.
Vlhké miešanice predkladáme 4 - krát denne. Zmes celých zrnín predkladáme najmä na večerné kŕmenie.

Pre všetky druhy hydiny treba zaistiť prístup ku kamienkom, riečnemu piesku, štrku alebo predkladajte kremičitý "grit" so zrnitosťou 2 mm, neskôr aj 4 -6 mm.

Na dezinfekciu vody môžeme použiť manganistan draselný v koncentrácii mierne ružového roztoku. (Zakúpite v lekárni).

Popolisko: prirodzený inštinkt hrabavej hydiny "popoliť" sa vieme zabezpečiť prístupom do popoliska.
Pripravíme si priestor 1m x 1,2m (na 10 ks hydiny).
Priestor vyhĺbime do hĺbky 25 cm, a ohradíme latkami do výšky 15 cm nad úrovňou terénu. Vyplníme jemným pieskom do ktorého primiešame drevný popol. Je vhodné priestor chrániť strieškou, aby bol použiteľný aj v čase dažďa.
Hydina sa popolením zbavuje vonkajších parazitov, ale popolenie využíva aj keď parazity nemá.

Špecifiká

ŠPECIFIKÁ ODCHOVU MORIEK
8-9 týždeň - najháklivejšie - rastú im "nosy".
Preventívne môžeme podávať metrozol alebo entizol 5 dní
Plastín- ružový prášok - doplňovanie bielkovín
Manganistan draselný - dezinfekcia vody a zdravý vývin
Modrá skalica - prísun vápnika
AD vitamín - rast a pevnosť kostí
E+Selén - odolnosť voči chorobám
Ihneď ako zbadáte riedky trus treba zavolať vaterinára. Acylpyrín ani popaprikovaná slanina nepomáha!

Pozor na infarkt alebo prehltnutie včely
Vykrivovanie behákov - nedostatok vápnika alebo príliš intenzívny rast a "nohy ich nevládzu nosiť".

ŠPECIFIKÁ ODCHOVU KAČÍC
Do vody len po 3 prežitom týždni!

ŠPECIFIKÁ ODCHOVU HUSÍ

Od 4. týždňa - pastva. Do vody len po 4 prežitom týždni!

Ak sa vám podarí vychovať pekná hydina, nezabudnite nám poslať jej obrázok! Veľa šťastia!

Zdroj: voľne podľa Matejov dvor s.r.o. a archívu autora

Foto: Peter Hulla

sliepka

Sliepka este pred tyzdnom znasala vajicka,potom zacala mat problem s chodenim,ako keby nevladala ist posedovala.Teraz uz nechodi absolutne.Dal som ju samu zvlast od ostatnych.Oni ju ani nedobali,lebo to bol dost hierarchicky vysoko postaveny jedinec.Viem ,ze uz tej niet pomoci,asi by to bolo zbytocne a nakladne.CHcel by som vediet asi co to mohlo sposobit a ako tomu predijst ,ak sato da do buducna.Dakujem.4

sliepky

Potrebujem poradi mne sa zda že moje sliepky su smrkave a maju riedku stolicu,čo s tym ,a aj znaška je na bode nula

potrebujem pomoc

dobry den ,potrebujem pomoc,zda sa mi že naše sliepky su smrkave a maju riedku stolicu ako im pomocť

divna sliepka

kupili sme 12 týždnové mládky a po dvoch týždnoch u nás, jedna sliepka je taká nadutá,hlavu drži medzi lopoatkami, nežerie ako iné. Co urobiť? Bojím sa aby mi nevyhynul celý hrdel.

je to kokticida

je to kokticida

na liter vody 2 lyžice octa

na liter vody 2 lyžice octa

kačacie vajíčka

Pekný deň,je 9.10.a dnes nám začala čínska kačka znášať vajcia,môže mi niekto poradiť,či je to pred zimou vhodné?

Dobry den prosim vas cim sa

Dobry den prosim vas cim sa chovaju hodvabnicky bradate nechcu mi nic žrat dakujem

tmavsie skvrny na vajecnom zltku

Dobry den, som dlhorocnym chovatelom sliepok a este nikdy som sa nestretol ze na cerstvych vajecnych zltkoch sa objavili tmavsie zlte skvrny. Vedel by ste mi prosim poradit co to sposobuje?Krmime ich zmesou srotu,kukurice a psenice, cerstvou nasekanou zihlavou. Dakujem Jozo

Húsatká

AKO sa starať o týždňové húsatká? Jedno mi dnes skapalo. Najprv nevládalo stáť na nohách. Daľší deň nevládalo udržať hlavu a dnes už skapalo. Žralo normálne pokial vládalo. Dnes sa druhé húsa nevládze postaviť na pravú nohu. Najprv chrámalo a teraz sa už na tú nohu ani nepostaví. Čo je príčina problému? Vopred Ďakujem

Dobrý deň! Tento istý problém

Dobrý deň! Tento istý problém som mal aj ja. začínam s chovom a tiež som nevedel z coho kapu. za tyzden mi skapalo 5/6 husí ale otec hladal na internete a podla priznakov by to mala byt "krivačka " ktoru sposobuje parazit ktory sa zavrta do steny zaludka a cicia krv. Poslednej husi to davame uz 2 dni a zacalo byt aktivnejšie hocikedy sa uz aj postavy. zverolekar niesom ale nam na to zatial vyzera že pomohlo. Liek sa vola Helmigal 25. skuste aj vy možno sa podari zachranit ostatne.

helmigal 25

Dakujem za radu ohladne husokačiek. Včera večer sme im dali Helmigal 25 s troškou vody do zobákov injekčnou striekačkou a do rána kačičky veselo behali po garáži.

dobrý deň, prosím vás ako ste

dobrý deň, prosím vás ako ste to dávkovali a ako či do vody alebo do krmu, lebo sme dostali kúpiť 100g balenie a bolo nam povedané že je to na 100kg živej váhy. Na tom baleni je len napísané že je to pre diviaky, prasatá, kone a kravy ale dávkovanie tam nie je. Dala som to to zobákov dvom, ktoré už vyzerali na skapanie( od včera už piate) ale tým čo nevyzerajú choro sa to bojím dať.

Helmigal 25

Dobrý deň! No zverolekár mi povedal že si mám dať navážiť 2x po 1g a ten 1g je treba rozdeliť ešte na 5 rovnakých častí dokopy nám vznikne 10dávok ale dávkujeme iba týždeň takže potrebujeme 7dávok (20cg denná dávka)rozmiešať v lyžičke a striekačkou dať do papulky. Ale preventívne Vám odporúčam poradiť sa zo zverolekárom. nerád by som Vám uškodil

problem z husokackami

Husokacky sa zacali navzajom dodobavat. Co stym

problem z husokackami

1.asi majú málo priestoru 2.asi sú hladné 3.asi sa nudia ja som toto čítal na internete s tým ozobávaním a ak sa nudia tak ich treba zabaviť tým že im uviažete zo stropu na špagát jedlo čo majú radi a oni sa budú zabávať ale mala by byť každá oddelene lebo sa budu ešte ozobávať resp. biť o to jedlo

ozobavanie

Mne sa ozobovali tiež a vyriešil som to jednoducho dal som im do kačačinca kde spia vodu aj krmivo a prestalo to.

Sliepka mi žerie vajcia!

Dobrý deň! Mám pekné čierne sliepky- nosnice a jedna mi začala z ničoho - nič žrať vajci.Ide si,ako že sadnúť a že znesie,možno že znesie,ale ho aj zožerie. Ďakujem za radu,na adresu: lubomir.prekop@post.sk

Sliepka mi žerie vajcia!

do krmiva treba prisipat,kmrne vapno,,alebo skrupinky od vajec,ktrore musia byt vysusene,,drobno nadrvene.. chyba im vapnik

Sliepky

Chcem sa spytat mam ten isty problem so sliepkami ,chcem sa spytat ako ste ho vyriesili?

Ak vám sliepka žerie vajcia,

Ak vám sliepka žerie vajcia, treba im odstrihnúť zo zobáka asi 2 cm -je to rada starých mám.

zobak

hadam 2 milimetre

Ak vám sliepka žerie vajcia,

odstrihnut 2cm zo zobaku? To je dufam vtip, zial vo velkochovoch to niekde robia. Sposobuje to vsak sliepkam obrovsku bolest!!

Stačí im trošku s pilnikom

Stačí im trošku s pilnikom spíliť zobák. Len aby ho nemali taký ostrý. Pomáha to. Máme to odskúšané. Budú ďobať do vajíčka, ale s tupím zobákom ho nerozbijú. A tie 2 milimetre sliepke neuškodí. Nebolí ich to. Robili to ešte naší starí rodičia.

dobry den,mám trojtýžnové

dobry den,mám trojtýžnové husky a zacali mi krivat

zanášanie vajec

Mám 8 bielych vlašiek, ktoré síce veľmi dobre nesú, ale dve z nich mi vyletujú z dvorčeka a znášajú vajcia na rôznych miestach okolo domu. Už sme im ostrihali krídla, z pletiva sme urobili rôzne zábrany, vždy si nájdu nejaký spôsob ako sa dostať von. Keď nájdeme miesto, kde niesli vajcia a zoberieme ich, na druhý deň nesú zase inde... je možné nejako ich to odnaučiť?

huso kacice

Minule leto som si kupil 6 asi 2-3 -tyzdnovych huso kacic.Zo zaciatku dobre zrali a rastli ,no potom zacali,akoby mat problem s chodenim.Niekedy sa nemohli postavit na nohy .Trochu polezali 5-20 min.,po case uz zase chodili normalne.A tak sa to opakovalo,asi mesiac a pol,nez mi neuhinula prva,za 2 tyzdne vsetky.Zrali srot kukuricny,psenicny,varene zemiaky,zihlavu,vytaminy plastin a nutrimex pre mladu hydinu.Vzdy mali cistu vodu,piesok travnaty vybech.Mrtvolky boli riadne nazrate.Co to mohlo sposobit,ako tomu predijst do buducna.Predtym som uz choval kacice a stymto som sa nestretol.Dakujem za odpoved.

Pre buducnost ,kupte v

Pre buducnost ,kupte v lekarni Hydrovit AD 3 je to pre hrabavú aj vodnú hydinu a už maličkým kačkám dajte do zobáčika riadnu kvapku .Platí to aj PRE husky .Ked sa vám zdá že to vyplula neprehltla nebojte sa to zopakovat neuškodí vždy lepšie to trochu prehnat ako sa pozerat na chúdence ako sa trapia a nemožu chodit .prve tri dni 2 krát denne a potom ale poctivo tak najviac 10 dní. VELA ZDARU KUBIŠ

husi

My sme mali minuly rok podobny problem, ze mlade husky zacali mat problem s chodenim a jedna skapala, krmili sme podobne ako vy. Veterinar tu uhynutu pitval a povedal, ze ma prilis velku pecen, co vraj znamena, ze bola prekrmovana, a vraj o tom svedcil aj kolaps kostrovej sustavy. Zakazal nam davat krmivo a vodu na noc do chlievika (vo vode sa macali a potom spali v mokrej slame) a zakazal davat mladym huskam kukuricny srot, z ktorého velmi priberali. Pomohlo to, viac neuhynulo. b

s tymto maju husokacky problem

ked im podstelies zihlavou a brezovymi listami, do rana budu chodit normalne. toto je 100percenty sposob ako ich s toho vyliecit. Kupovanim kadejakych liekov len minies kopu prachov.

huso kacice

každa kačica potrebuje vodu na kupanie lebo oni bez vodi vam nebudu dlho žiž.

huso kacice

Samozrejme mali vodu na pitie a vo večších vaničkách na kupanie.

treba preliečit na

treba preliečit na kokcidiozu, ked su male, pripravok je dostat v lekárni

odpoved

boli preliecene na kokcidiozu sutrikolom do vody a nepomohlo to

ako doma chovať morky?

Dá sa doma rozširovať chov moriek?

Chovám malé morky a kapú mi.

Chovám malé morky a kapú mi. Potrebujem radu, ďakujem.

morky

dobry den chcem sa opytat ci sa môžu morky spolu chovat s husamy a kackami dakujem

Ci sa môžu morky spolu chovat s husami a kackami?

Dobrý deň prajem, morky sa v žiadnom prípade nesmú chovať spolu s vodnou hydinou (husami a kačkami), a dokonca by sa nemali morky chovať ani spolu so sliepkami (slepačí trus obsahuje prvoky ktoré dokážu zabiť najmä mladé morky, zničia im pečeň). Morky preto potrebujú: vlastný oplotený priestor na pastvu, vlastnú ohrádku, vlastný chlievik (morčín). Okrem prenosu nákaz zo sliepok, husí a kačíc na morky ide aj o to, že morky sa pri sliepkach, husiach a kačiciach poriadne nenapapajú pretože sa ich boja (navzájom sa bijú). Morka je dosť drahé (a užitočné) zviera na to, aby si zaslúžilo vybudovali na dvore jeho vlastný (oplotený) priestor, kde bude mať od sliepok, ale aj kačíc a husí úplný pokoj. Môžete mi veriť, chovám stovky kusov hydiny ročne už 20 rokov. Prajem mnoho úspechov.

Sliepky chudnu a menej nesu.

Dobry vecer. Chcem vas poprosit o radu.Sliepky mi zacali chudnut a menej nesu.Co mam robit? Dakujem. Tomas

re Sliepky chudnu a menej nesu.

slipky treba vyradiť z chovu úz su opotrebovane vynessene taketo sliepky su malatne a vačšinou uhynu a fialovejú im hrebene

nosnosť sliepok

Zakúpil som 10 mladých sliepok v cene 6,20 euro. Podľa predajcu už niektoré začali niesť.Už ich mám 2 mesiace a sliepky nenesú , plný dvor je peria.Keď som reklamoval,dodavateľ mi povedal.že on dal sliepky v poriadku a jednoducho ma vysmial. Nemal som kohúta,tak som kúpil za 10 euro. Teraz mi jeden chovateľ radí, že musím zaviesť do kúrína lampu,sliepka musí mať denne 16 hodín svetla. Sliepky chovám už dlhšiu dobu, ale toto sa mi ešte nestalo. Pritom mám ideálne podmienky, sliepky sú v ovocnom sade na tráve. Krmenie je zmesky pre nosnice, a pšenica, pridávam trochu kukuričného šrotu Prosím o radu.

nosnosť sliepok

Ked je plný dvor peria ,tak to môže znamenať vonkajších parazitov....jednoducho ich treba odvšivaviť. Ja to robím sprayom pre psov je to určené aj pre vtákov spravidla stačí raz a hned na druhý deň vidno rozdiel,ale je potrebné videzinfikovať aj kurín.

Dobrý večer, ked pouzijete

Dobrý večer, ked pouzijete spray na psi,mozu sa potom sliepky konzumovat? mame velky problem so vsami kvoli vlhku...Dakujem

nosnost sliepok

aj mne sa to stalo.neniesl idobre 3 mesiace.boli to vynosene ročne nosnice z velkochovu.vraj pred znaškov?dali mi asi 6 vajec a potom ticho.trvalo im dlho,než sa spamätali.dnes su o.k.

brojlerove kurence

Dobry den chcem sa spytat,mame 50 brojlerov,krmili sme ich zmeskou ,zo zaciatku priberali,ale potom zrali ale nepriberali,uz maju ale 10 tyzdnov,ale vyzeraju ako holubatka,je mozne ze ide o zly chov,alebo maju nejaku chorobu?dakujem

brojlerové kurence

Asi by som sa priklonila k zlému chovu. My sme mali ten istý problém. Jeden rok sa nám brojlele krásne držali ale minulý rok nám ich kopec uhynulo a taktiež veľa žrali a žrali no vyzerali ako holuby v porovnaní so susedovymi brojlerami boli len polovičné. Počula som na toho dodávateľa viac sťažností. Držím palce nech máte do búdúcna šťastnejší výber.

nosnice

dobry den tento rok sme zacali chovat nosnice v maji sme si doniesli 10 sliepok z hydinarne ako co vyradili nosili mi krasne az do casu potom nic potom 1-2 vajcia denne a obcas som mala den kedy som mala aj 5 vajec no teraz zas z jedneho dna na druhy ani vajco niekto mi vravel ze je to preto lebo mam vo vybehu aj kompost a ze sliepky zeru aj dazdovky a podobne drobne zivocichy co vraj nie je dobre co mam robit mam aj 5ks mlade asi 22 tyzdnove a tie mi tiez nenosia uz som s tych sliepok zufala tie stare mi nenosia ani vajco uz asi 5 dni :(

re

to je hlúposť , sliepky jednoducho začnú po čase preprchať a prestanú na čas niesť a keďže sú rovnako staré tak preprchajú naraz a o chvíľu začnú znova, cyklus sa pravidelne opakuje ... moje sliepky práve naopak obľubujú dážďovky a všelijakú inú háveď zo záhradky a najviac sa tešia keď rotavujem na jeseň a oni môžu vyzobávať červíčkov :) ideálne je im dávať zelené ( tráva , burina a pod ) budú pekné žĺtka ...

choroba?

Dobrý večer. Chováme husokačky a tie sa nám "navzájom džobú" do krvy". Vyškubujú si pierky väčšinou na krídlach a v okolí krídel. Kúpili sme aj sprej "na vtáčie vši", ale nepomáha. Čo im môže byť a ako ich vyliečiť? Ďakujem za každú radu. mirka22@centrum,.sk

husokačky

chýba im vitamín "B", môžete to zabezpečiť pivnými kvasnicami...
Rank SK

Tip

Sušené hríby ochránite pred škodcami, keď do nádoby v ktorej ich skladujete vložíte aj bobkový list alebo čierne korenie.

Anketa

Aké máte vzdelanie?:

Kto je online

Momentálne online: 0 používateľov a 15 návštevníkov.

Prihlásenie